Masoński Cyrkiel

Mieszana Loża pracująca na Wschodzie Warszawy. Prace odbywają się w Rycie Francuskim.

W roku 2016/2017 prace S.’. i D.’. L.’. Kultura odbywać się będą w Warszawie w następujących dniach:

 8 września
13 października
10 listopada
8 grudnia
12 stycznia
9 lutego
9 marca
13 kwietnia
11 maja
8 czerwca

Ryt Nowoczesny to również wykorzystanie nowoczesnych środków komunikacji. Zapraszamy na nasz profil Facebook poświęcony masonerii (www.facebook.com/lozakultura) oraz na nasz profil Youtube (www.youtube.com/c/lozakulturapl), na którym publikujemy m. in. materiały z Białych Prac czyli otwartych wykładów organizowanych przez masonerię poświęconych sprawom ważnym społecznie.

Z dniem 31.07.2013 roku S.’. i D.’. L.’. Kultura pracująca na Wschodzie Warszawy wystąpiła z Wielkiego Wschódu Polski i stała się lożą niezależną.


W ramach struktur S∴ i D∴ L∴ Kultury funkcjonują dwa trójkąty wolnomularskie:

Trójkąt Karol Marcinkowski na Wsch∴ Poznania

 

Trójkąt Mikrokosmos na Wsch∴ Wrocławia.

Ryt francuski:

„Ryt napisany w duchu wieku Oświecenia – Światła Wyboru, tolerancji, Światła Wolności Sumienia i solidarności międzyludzkiej. Ryt spójny, postępowy, federacyjny, demokratyczny, wolny i niezależny, otwarty i bez ekskluzywizmów” – tak podsumowuje odrodzony Ryt Francuski Wielki Czcigodny Wielkiej Kapituły Generalnej WWF Jacques Plumet, po czym dodaje jeszcze, że: „Należy odnaleźć te idee i ducha. Te idee, które swój początek biorą w budowie katedr, a w dobie współczesnej służyć będą budowie Republiki Przyszłości.

Ryt to nie tylko sposób zachowania wolnomularzy w loży, ale i filozofia masonerii. Ryt Nowoczesny zachęca adeptów do poszanowania wolnej myśli, działania na rzecz społecznego i gospodarczego dobrobytu obywateli. Jego cechy humanistyczne stawiają go w opozycji wobec religijnych trendów niektórych rytów. Nie patrzy on na wolnomularstwo jako zakon mistyczny. Poszukiwanie prawdy i przemijalność, to naczelne jego przesłanie. Jego celem będzie pomoc w analizie, mistrzostwo w syntezie, ewolucja i proces racjonalny. Zgłębiając tajemnice rytu, wkraczamy na grunt odmienny od tego, po którym kroczy główny nurt wolnomularstwa na świecie: wchodzimy na ścieżkę spekulacji intelektualnych, humanizmu, syntezy duchowości i racjonalizmu – od łagodnych aż do skrajnych form.

11 Comments Add Yours

 1. Marcin

  Interesująco zapowiadając się strona 🙂 Mam nadzieję na szybki jej rozwój – przede wszystkim merytoryczny (oprawa graficzna również zasługuje na słowa uznania!). Przyjemnie będzie dowiedzieć się czegoś więcej o Kulturze 😉

  Reply
 2. Loza Kultura

  Bardzo dziękujemy. To dla nas ważne słowa uznania, tym bardziej, że pierwsze. Nad rozwojem merytorycznym pracujemy. Na pewno na naszym profilu Facebook’owym i tutaj poinformujemy o nowych publikacjach. 🙂

  Reply
 3. Bartosz

  Piękna strona, oby więcej lóż Wielkiego Wschodu Polski pokusiło się o taką wirtualną wizytówkę wolnomularską 🙂 Gratulacje i słowa uznania dla całej loży Kultura .

  Reply
 4. Crysostom

  Rzeczywiście, WWP ostatnio rozwija się w Internecie. Zarówno strona Loży Kultury, jak i strona Loży Galileusz (http://www.loza-galileusz.pl) budzą szacunek jakością wykonania!

  Reply
 5. Loża Kultura

  Bardzo dziękujemy za miłe słowa ale pragniemy zwrócić uwagę, że Loża Kultura nie należy do WWP.

  Reply
 6. Joanna

  Musze przyznac, ze sa u Was bardzo ciekawe artykuly. Na pewno bede regularnie tu zagladac. Serdecznie pozdrawiam i zycze wielu sukcesow 🙂

  Reply
  • Loża Kultura

   Bardzo serdecznie dziękujemy. Na stronach ukazują się deski naszych Braci, zapraszamy również na nasz profil na Facebooku, gdzie informujemy o nowych publikacjach i czasem dyskutujemy na bieżące tematy 🙂

 7. Ewa.

  Mam nadzieję, że nigdy nie zabraknie Wam energii i pomysłów na nowe publikacje.
  Powodzenia !
  Z Pozdrowieniami E.M.

  Reply
 8. Maria

  Wasza strona jest wspaniała!
  Jak dla mnie- młodego, chociaż już dorosłego człowieka, zmuszająca do wielu przmyśleń nad tym, jak pokierować swoją przyszłością . Bardzo za to dziękuję!

  Reply
 9. Emil

  Co myślicie o tłumaczeniu na język polski książek i wykładów Manly’ego P. Hall’a ?
  Jego wkład do dialogu międzyreligijnego poprzez zgłębianie źródeł i podobieństw religii, stworzenie filozofii życia opartej na mądrości oraz nacisk na samodoskonalenie jest praktycznie bezcenny i bez porównania do wkładu kogokolwiek innego jeżeli chodzi rozumienie i wiedzę jaką on posiadał (prawie 70 lat twórczości, 8 tysięcy wykładów i wiele książek). W języku polskim i świadomości polskiej jego postać praktycznie obecnie nie istnieje.
  Pozdrawiam

  Reply

Wpisz komentarz