Symbol Masonerii i Wolnomularstwa

W myśl Konstytucji Andersona członkiem loży wolnomularskiej może zostać „człowiek wolny i dobrych obyczajów”. Do masonerii zatem może przystąpić osoba niezależna, z własnym zdaniem, o nienagannej reputacji i obyczajach.

Zakon może rozpocząć procedurę weryfikacyjną nowych kandydatów na dwa sposoby:

1. Z inicjatywy i polecenia szanowanego członka loży.

2. Z inicjatywy własnej osoby (kobiety lub mężczyzny) składającej aplikację do loży.

Osoba ubiegająca się o członkostwo w loży powinna:

 • mieć ukończone 25 lat,
 • mieć nienaganną reputację i obyczaje (nie może być karana sądownie),
 • być niezależna finansowo,
 • być zdolna do krytycznego, obiektywnego oglądu świata, który nas otacza
 • podzielać wartości wolnomularskie takie jak Wolność, Równość, Braterstwo

W przypadku szczegółowych pytań zapraszamy do skontaktowania się z nami tutaj.

Jeśli kandydat spełnia wszystkie podstawowe warunki wymienione powyżej i chciałby zostać członkiem S:. i D:. L:. Kultura, prosimy o wysłanie CV oraz listu motywacyjnego na adres loży: info@lozakultura.pl.

W liście motywacyjnym prosimy o uzasadnienie  swojej decyzji dołączenia do Loży Kultura i wolnomularstwa w ogóle.

72 Comments Add Yours

 1. Maciej

  Witam
  Chciałbym zadać kilka pytań 🙂 po pierwsze co oznacza niezależność finansową ( bo dla wielu osób stwierdzenie to oznacza różne rzeczy ) Jeżeli chodzi o Nie karalność to czy jest potrzebne zaświadczenie z odpowiedniej placówki , no i czy poza CV musi być list motywacyjny 🙁
  Pozdrawiam

  Reply
  • Loża Kultura

   Panie Macieju,
   niezależność finansowa w naszym rozumieniu oznacza, że sprawy bytu nie przeszkadzają w rozwoju duchowym. Wszystko opiera się na zdrowym rozsądku, raczej patrzymy na ducha tego prawa niż na jego literę. Nie wymagamy również zaświadczeń o niekaralności. Jesteśmy stowarzyszeniem honorowym i oświadczenie na honor plus rozmowa zazwyczaj wystarczają. Wymagamy zaświadczenia tylko w przypadkach wątpliwych.

   Jeśli zaś chodzi o CV i list motywacyjny, owszem wymagamy tych dokumentów jednak to nie jest proces rekrutacyjny o pracę. Z listu motywacyjnego chcielibyśmy się dowiedzieć dlaczego kandydat chce wstąpić do wolnomularstwa, dlaczego odczuł potrzebę dołączenia do naszego grona. Poprzez CV chcielibyśmy poznać życiorys kandydata. W przypadku pytań lub chęci przystąpienia do naszej loży prosimy o skorzystanie z formularza kontaktowego na naszej stronie. Zapewniamy, że rozwiejemy wszystkie wątpliwości i przedstawimy szczegółowe wymagania.

 2. Joanna

  Witam,

  W zwiazku z tym, ze mieszkam za granica (Niemcy) mam pytanie odnosnie przynaleznosci do wolnomularstwa. Ja od dosc dawna interesuje sie masoneria i „zarazilam” tym mojego malzonka, ktory jest obcokrajowcem. Oboje bylismy na jednym spotkaniu, na tzw. „Gästeabend”, czyli spotkaniu czlonkow 11 hannoverskich loz z zaproszonymi goscmi. Razem z mezem postanowilismy blizej zainteresowac sie wolnomularstwem – maz nawet chcialby dolaczyc jednej z (jego) rodzimych loz. Jesli chodzi o mnie, to ja mam pewien problem – czy ja jako Polka, moglabym ewentualnie dolaczyc do kobiecej niemieckiej lozy? A moze to w oczach polskiego wolnomulartwa nie byloby dobrze widziane? Przyznam sie, ze moj niemiecki nie jest jeszcze taki perfekcyjny… A moze byloby lepiej dolaczyc do ktores z polskich kobiecych loz, ale jak wtedy sie z nimi kontaktowac? Przyznam sie, ze od dluzszego czasu obserwuje na stronach internetowych ich dzialalnosc i szczerze mowiac, bardziej czuje sie zwiazana z polskim wolnomularstwem. Ale z drugiej strony poznaje wolnomularswo z innej – niemieckiej perspektywy. Do tej pory czytalam artkuly z polskich stron, a teraz mam niemieckie materialy na temat masonerii. Przyznam sie, ze bardzo mnie fascynuje bycie na pograniczu – takie spojrzenie z innej prespektywy. W Polsce pracowalam na stanowisku zwiazanym z nawiazywaniem kontaktow miedzynarodowych. Moze moja skromna osoba moglaby sie na cos przydac…. Sama nie wiem. Przyznam sie, ze bardzo brakuje mi jakies osoby, mentora, ktorej moglabym zadac kilka pytan zwiazanej z przynaleznoscia do masonerii. Serdecznie pozdrawiam i jednoczesnie prosze o wybaczenie o niestosowanie polskich znakow, ale niestety nie mam dostepu do polskiej klawiatury – Joanna

  Reply
 3. Loża Kultura

  Pani Joanno,
  Wolnomularstwo to ponadnarodowy ruch etyczny, zasadniczo nie ma znaczenia w jakim kraju została Pani przyjęta w szeregi wolnomularstwa, jeśli obediencje się nawzajem uznają w stosownej dla Pani chwili może Pani zmienić Lożę, w której Pani pracuje. Może Pani przystąpić do wolnomularstwa w Niemczech aby np. później po przeprowadzce do Polski kontynuować prace w Polskiej loży, wszystkie stopnie i patenty będą uznane. Będąc wolnomularzem w Niemczech może Pani również, podczas wizyt tymczasowych, odwiedzać loże w Polsce, poznawać polskich wolnomularzy. Nie musi Pani również ograniczać się do wyboru obediencji żeńskich, są obediencje mieszane gdzie mężczyźni i kobiety pracują razem w jednej loży (tak np. pracuje nasza loża), w ten sposób pracują loże obediencji Le Droit Humain, wiele lóż Wielkiego Wschodu Polski czy też Wielkiej Loży Kultur i Duchowości (GLCS). W Niemczech są odpowiedniki tych obediencji. Z tej grupy wyłączona jest obediencja Wielkiej Narodowej Loży Polski (w Niemczech to będą Loże uznawane przez UGLE – Wielką Zjednoczoną Lożę Anglii) oni nie przyjmują w swoje szeregi kobiet. Jeżeli ma Pani więcej pytań, których nie chce Pani zadawać publicznie zapraszamy do kontaktu z nami przez maila (info@lozakultura.pl) lub przez nas fanpage na Faecbooku (www.facebook.com/lozakultura) w miarę możliwości postaramy się dopowiedzieć na wszystkie pytania.

  Reply
 4. Mariusz

  Witam,

  Co to znaczy że dana loża jest dzika, nie regulanra bądź regularna?

  Reply
  • Mariusz

   przepraszam za literówkę 🙂

  • Loża Kultura

   Panie Mariuszu,
   w błyskawicznym skrócie:
   Za loże regularne tradycyjnie uznaje się te, które są uznawane przez Wielką Zjednoczoną Loże Anglii (UGLE), która uznaje się za „prawdziwą” masonerię. Loże te nie mogą przyjmować kobiet i aby do nich przystąpić należy być osobą wierzącą.
   Loże nieregularne zasadniczo to wszystkie pozostałe loże ze szczególnym uwzględnieniem europejskiego wolnomularstwa kontynentalnego, to wolnomularstwo jest bardziej liberalne, przyjmuje w swoje szeregi kobiety i ateistów.
   Loża „dzika” to loża, która nie jest uznawana przez żadną obediencję (czy to regularną czy nieregularną).
   Dodamy, że istnieje jeszcze pojęcie loży niezależnej, czyli takiej, która nie jest w strukturach żadnej obediencji ale jest przez nie uznawana. (aktualnie w takim stanie jest nasza loża)

  • Conrad

   Gratuluję powiewu świeżości w masońskiej komunikacji internetowej!

   Jednym z istotnych czynników wyboru danej obediencji i loży jest jej akceptowalność na świecie – m.in. kontakty biznesowe i współpraca w duchu zaufania i pewności wysokich standardów moralnych stron.
   Czy w praktyce ma znaczenie przynależność do danej loży czy może jednak cała masoneria to wielka rodzina osób o wspólnych wartościach i wspierających się?

  • Loża Kultura

   Serdecznie dziękujemy za gratulacje. Co do kontaktów „biznesowych” to niestety musimy Pana rozczarować, te kontakty nie są obiektem zainteresowania masonerii. Zapewne wolnomularze robią między sobą interesy, czasem być może nie wiedząc o sobie, że są Braćmi a czasem zapewne świadomie. Ale tak samo jak wolnomularstwo nie zajmuje się tym czy poza pracami lożowymi wolnomularze chodzą razem do kina, tak samo nie zajmujemy się tym czy robią miedzy sobą interesy. Co do „uznawania” się to nie ma zasady. Wszystko zależy od kontaktów między obediencjami, w takiej Holandii np. masoni „regularni” odwiedzają masonów „nieregularnych” i vice versa. Wielka Zjednoczona Loża Anglii aspiruje do bycia „masońskim watykanem” na co nie zgadzają się inne obediencje „nieregularne” jak np. Wielki Wschód Francji. Jak to z ludźmi bywa tak i wśród nas bywają niesnaski, spory, instytucje wolnomularskie czasem się uznają a czasem nie… Wszystko zależy, niezmiernie nam ciężko w poście wytłumaczyć dość jednak skomplikowany „krajobraz wolnomularski”.

 5. Joanna

  Bardzo dziekuje za odpowiedz. Nastepnym razem napisze do Panstwa e-maila na podany adres, jesli Panstwo pozwola, bo mam jeszcze kilka bardziej osobistych pytan. Serdecznie pozdrawiam – Joanna

  Reply
  • Loża Kultura

   Pani Joanno,
   oczywiście, zapraszamy.

 6. Magda

  Będę bardzo wdzięczna za informację, czym kierować się przy wyborze konkretnej loży.

  Reply
 7. Rafał

  Mam 2 pytania:
  Czemu Loża Kultrura wystąpiła z WWP? I czy aby do was wstąpić trzeba być osobą wierzącą?

  Reply
  • Loża Kultura

   Panie Rafale,
   powody naszego wystąpienia z WWP są dość skomplikowane i osobie nie zaznajomionej z nami i WWP jest bardzo ciężko to wyjaśnić, dlatego wolelibyśmy publicznie nie dyskutować na ten temat. Prosimy o zrozumienie.

   Co do Pana drugiego pytania: masoneria liberalna (a do tego nurtu się zaliczamy) nie wymaga wiary w wyższą istotę. Ateista może zostać członkiem naszej loży.

 8. Marcin

  Witam serdecznie.
  Od kilku lat śledzę wydarzenia związane z polską masonerią. Nabieram przekonania, że jest to środowisko, w którym każdy normalny człowiek może realizować swe człowieczeństwo i je ubogacać kontaktami z braćmi i siostrami. Znam ogólne zasady wstępowania w szeregi wolnomularzy ale chciałbym zapytać jak często zdarza się, że przyjmowany jest kandydat, który zgłosi się sam i jak długo trwa „sprawdzanie” go. Proszę również o informację czy w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego są bracia i siostry zgromadzeni w loży, do której można by się zgłosić. Pozdrawiam.

  Reply
  • Loża Kultura

   Panie Marcinie,
   Wszystko zależy od tego z jaką osobą mamy do czynienia. Zapewniamy, że dość często zdarza się, że osoby, które kontakt nawiązały przez Internet stają się członkami wolnomularstwa. W naszej loży są osoby, z którymi poznaliśmy się za pomocą tej strony czy profilu na Facebooku. Trzeba spróbować, drzwi nie są zamknięte. Co do Piotrkowa Trybunalskiego to przykro nam, ale raczej nie wiemy nic o działającej w tym mieście Loży.

 9. Robert

  Witam,

  Kwestia osoby niezależnej ergo wolnej- Czy do Waszych struktur może przeniknąć osoba aktywna publicystycznie, to znaczy, czynnie działająca w sferze społecznej, naukowej bądź politycznej? (W tym przypadku wszystkich trzech, ze szczególnym naciskiem na dwie ostatnie) Czy przynależność do jakiegokolwiek Kościoła wyklucza możliwość przyłączenia się do Loży? Czy może niezawisły charakter Loży czyni ją dostępną bez względu na wyznanie i realizowany program polityczny? Jeśli potencjalny brat wykaże się zrozumieniem idei wolnomularskich, może zostać przyjęty?

  W razie gdy na wszystkie powyższe pytania odpowiedź jest negatywna – Jak będzie wyglądać sytuacja przy ewentualnym porzuceniu wyżej wymienionych inicjatyw?

  I ostatnia pożądana informacja: Jestem zainteresowany regionem Małopolskim, proszę o informację na temat tego regionu i działalności jakiejkolwiek Loży.

  Pozdrawiam serdecznie.

  Reply
  • Loża Kultura

   Panie Robercie,
   wolnomularstwo liberalne nie ogranicza członków w zakresie ich działalności publicystycznej, społecznej, naukowej czy religijnej. Wolnomularze często są osobami aktywnymi społecznie, politycznie, naukowo czy nawet religijnie (szczególnie w kościołach protestanckich są znane takie przypadki). Co do regiony Małopolskiego prosimy o kontakt na adres info@lozakultura.pl jesteśmy lożą warszawską ale może uda nam się pomóc.

 10. Anna

  Witam.
  Chciałabym spytać jak ma się sprawa z osobami, które przechodziły/przechodzą depresję, przyjmowały leki na tę chorobę? I jak to wygląda, gdy ktoś, na przykład, podlegał ubezwłasnowolnieniu? Wydaje mi się, że leczenie psychiatryczne to dość ważna kwestia, której nie powinno się przemilczać, ale nie mam pewności co do tego.
  Pozdrawiam!

  Reply
  • Loża Kultura

   Pani Anno,
   w szeregi wolnomularstwa nie przyjmujemy osób ubezwłasnowolnionych, z definicji są one zaprzeczeniem idei człowieka wolnego. Nie przyjmujemy również osób chorych psychicznie czy uzależnionych od narkotyków, alkoholu itd. Uzależnienia to również ograniczenie naszej wolności (nie mówimy tu o uzależnieniach od używek jak np. papierosy czy kawa :)). Jeśli jednak te fakty są przeszłością i aktualnie stan danej osoby można określić jako „wolna i dobrych obyczajów” wtedy nie ma przeszkód formalnych (oczywiście trzeba przejść całą procedurę weryfikacyjną)

 11. jakub

  Witam mieszkam w Aberdeen w Szkocji i ludzie mowia ze tu jest takzwany ryt szkocki co to dokladnie jest jestem tez Baptysta i bylem w szkole bibilijnej bylem tez wojskowym jestem wnikliwy i analizuje wiadomosci ktore czytam potrafie przestrzennie myslec czy ktos taki jak ja moze przystapic do masoneri nigdy nie rozmawialem czlonkiem lozy w mojej pracy pracuja razem zemna swiatkowie jechowy jak rozmowa zeszla na temat bibli to nie potrafili bez przygotowania na dany temat rozmawiac pokazywali wybrane wersety jako uzasadnienie swoich przekonan ja potrafilem ich wyprowadzac z blendnego myslenia pisze ten przyklad bo bylem wstanie sie dowiedziec wszystko na temat swiatkow od powstania itp tez o baptystach zielono swiatkowcach itp na temat masoneri wiele mitow przestogi i nie domowienia doslownie nikt nie powiedzial zetelnej odpowiedzi jak jest na prawde chcialbym to poznac od kuchni zrozumiec i miec rozruznienie w tym pujsc za prawda

  Reply
  • Loża Kultura

   Panie Jakubie,
   Odeślemy do wikipedii i do własnych poszukiwań, ponieważ to jest temat rzeka. http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Ryty_wolnomularskie
   Zasadniczo wolnomularstwo (zarówno liberalne jak i dogmatyczne) pracuje w wielu rytach. Najpopularniejszym rytem jest Ryt Szkocki Dawny i Uznany. Nie oznacza to jednak, że tylko szkockie loże pracują w tym rycie. Wiele lóż liberalnych również posługuje się w rytuale tym rytem. Inne popularne ryty to Ryt Francuski Nowoczesny (w tym rycie pracuje nasza loża) Ryt Memphis Misraim czy Ryt Szkocki Rektyfikowany.

 12. Pytacz

  Proszę o odpowiedź co jest celem masonerii. Słyszałem kiedyś na lekcji religii, że masoneria jest pomocą szatana na ziemi. Chciałbym wiedzieć, na czym ta pomoc ma polegać?

  Reply
  • Loża Kultura

   Panie Pytaczu,
   też chcielibyśmy to wiedzieć, gdyż nic nam o tym nie wiadomo, jak Panu się uda pozyskać tą wiedzę proszę się podzielić.

 13. Slawek

  Czy trzeba byc wierzacym, zeby wstapic do lozy? Ksiadz mowil, ze nie mozna – bedac czlonkiem lozy – przystepowac do komunii, czy to dotyczy tzw. loz dzikich?

  Reply
  • Loża Kultura

   Panie Sławku, w obediencjach liberalnych nie ma takiego wymogu (wiary). Co do przystępowania do komunii, pozostawiamy to w gestii sumień naszych Braci. Jeśli jednak ksiądz jest dla Pana kompasem moralnym proponuję porozmawiać z nim, nie chcielibyśmy wkraczać w kompetencje.

 14. Aremic(Templariusz_)

  Witam.

  Chcialbym wstapic do masoneri, lozy ktora miesci sie w Gdansku(Galileusz).

  Prosze o kontakt jestem cierpliwy 🙂

  Reply
  • Loża Kultura

   Panie Aremic,
   Loża Galileusz z tego co się orientujemy mieści się w Bydgoszczy, w Trójmiescie operują dwa trójkąty jeden w strukturach WWP – Heweliusz, drugi w strukturach GLCS – Fides. Najszybszą metodą będzie skontaktowanie się bezpośrednio z nimi.

 15. Mary Mantus

  Czy możliwe jest dołączenie do masonerii nie mając ukończonych 18 lat? Czytałem o szczególnych wymaganiach obediencji WWP. Mianowicie było w niej napisane że wymagane jest ukończenie 25 lat lecz poza wyjątkowymi wypadkami, gdzie możliwe jest przyjęcie od 18 roku życia.
  Proszę o odpowiedz.

  Reply
  • Loża Kultura

   Nie jest możliwe dołączenie do masonerii nie mając ukończonych 18 lat. Wyjątki od zasady 25 lat również są wyjątkowo rzadkie. Wolnomularstwo zasadniczo jest stowarzyszeniem dla ludzi dojrzałych.

 16. Kacper

  Witam!
  Od długiego czasu obserwuję działanie Masonów, dużo czytam o Waszej Historii. Nie mam jeszcze wymaganego wieku 25 lat, lecz bardzo ciekawi Mnie czy w okolicach Kłodzka jest jakaś loża masońska.
  Pozdrawiam.

  Reply
  • Loża Kultura

   Panie Kacprze, niestety z tego co wiemy w okolicach Kłodzka nie ma żadnej loży.

 17. Marcel

  Czy możliwe jest by składać podanie z „wyprzedzeniem” czyli przed skończeniem 18/25 lat,i czy członek Loży ma jakieś ograniczenia wypowiadani się lub używania internetu lub np.grami wideo?

  Reply
  • Loża Kultura

   Panie Marcelu,
   nie praktykujemy takich przypadków, kandydat musi mieć skończone 25 lat aby móc starać się o przyjęcie do Loży. Nie znamy ograniczeń wypowiadania się poza przestrzeganiem tajemnicy wolnomularskiej, nie ma żadnych ograniczeń co do używania Internetu czy gier wideo.

 18. Bogusław

  Witam, zwracam się z pytaniem gdyż od jakiegoś czasu interesuję się wolnomularstwem, przejrzałem stronę loży Galileusz i mam takie pytanie i od razu zaznaczam że odmowę odpowiedzi zrozumiem. Mianowicie na czym polega samodoskonalenie się duchowe? czy jest to kwestia rozwoju intelektualnego czy duchowego to znaczy oświecenia? a jeśli chodzi o doskonalenie cnót to jakich? czy chodzi o cnoty i zasady moralne ogólnie przyjęte czy też cnoty wyznaczone przez wolnomularzy? (zaznaczam że nie zapoznałem się jeszcze z Konstytucją Andersona. I czy jeśli człowiek był kiedyś leczony psychiatrycznie co jednak należy do przeszłości może być przyjęty w szeregi wolnomularstwa? Mam jeszcze kilka innych pytań i jeśli mógłbym prosić o kontakt prywatny (oczywiście przez internet) gdyż niektóre pytania byłyby dla mnie niezbyt komfortowe na forum publicznym.
  P.S Przepraszam za moją interpunkcję ale jako osoba wychowana w ubogiej dzielnicy i niepełnoletnia sądzę że zostanie mi to wybaczone (oczywiście wiem jaki jest wymagany wiek przyjęcia ale pytam gdyż myślę przyszłościowo i potocznie mówiąc na dłuższą metę). Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Reply
  • Loża Kultura

   Panie Bogusławie,
   1. Ciężko w komentarzach opowiedzieć o samodoskonaleniu się duchowego, wydaje mi się, że lektura książek poświęconych wolnomularstwu mogłaby być pomocna. Cnoty, praktykowane przez wolnomularzy to coty ogólnie przyjęte, że wymienimy tylko parę: mądrość, lojalność, pracowitość, uczciwość itd.
   2. Co do leczenia psychiatrycznego sprawa jest prosta, jeśli osoba jest zdrowa (czyli leczenie się zakończyło) to nie ma problemu z przyjęciem do wolnomularstwa (oczywiście po spełnieniu wszystkich kryteriów, które musi spełnić każdy kandydat)
   3. Jeśli chodzi o kontakt bardziej prywatny zapraszamy na maila info@lozakultura.pl lub też do wysłania prywatnej wiadomości na naszym facebookowym profilu lożowym http://www.facebook.com/lozakultura

 19. Bolesław

  Droga Lożo
  W jednym z ostatnich komentarzy proponujecie przeczytać jakąś książkę na temat wolnomularstwa, moglibyście polecić jakąś ?
  Oczywiście mogę sam poszukać w necie, ale nigdy nie wiadomo, czy trafię na najlepszą.
  Pozdrawiam
  Bolesław

  Reply
 20. Joanna

  Dzień dobry,
  Chciałabym spytać, czy istnieje jeszcze w Zielonej Górze loża masońska? Z tego, co się orientuję miała ona siedzibę na placu Słowiańskim, ale nie mogę znaleźć żadnych informacji o stanie obecnym.
  Przy okazji chciałabym prosić o wskazanie literatury dotyczącej tematu wolnomularstwa, niestety w internecie trudno o wiarygodne informacje.
  Pozdrawiam serdecznie
  Joanna

  Reply
  • Loża Kultura

   Pani Joanno,
   z tego co wiemy obecnie nie ma aktywnie działającej Loży w Zielonej Górze, wyjściem jest spróbować przystąpić do Loży w innym mieście aby w przyszłości odtworzyć ruch wolnomularski w Zielonej Górze. Co do spisu lektur stworzyliśmy podstronę na ten temat zapraszamy do zapoznania się z naszymi sugerowanymi pozycjami:
   http://lozakultura.pl/masonskie-lektury/

 21. Teofil

  Witam Serdecznie.
  Mam pytanie czy orientują się Państwo czy istnieje Loża w Gnieźnie bądź Wrześni? Jeśli nie to czy w przyszłości, posiadając już staż Wolnomularski mógłbym sam utworzyć Lożę? Jaki staż, etap, poziom jest wymagany?
  Pozdrawiam.

  Reply
  • Loża Kultura

   Panie Teofilu,
   Lożę założyć może tylko inna Loża i to nie każda, tylko taka, która jest określana jako Sprawiedliwa i Doskonała – czyli taka, która ma odpowiedni skład osobowy. Najmniejszą „jednostka” wolnomularską jest trójkąt (przynajmniej trzy osoby z czego przynajmniej jedna w stopniu Mistrzowskim). Z tego co się orientujemy we Wrześni i Gnieźnie nie ma Loży, najbliższe działające Loże to najprawdopodobniej Poznań.

 22. Tomasz

  Witam
  od dluzszego czasu interesuje sie masoneria i wszystkim co z tym zwiazane,ale to narazie nie zaspokoilo mojej ciekawosci,od 26lat mieszkam w Berlinie i chcialbym sie spotkac z kim na zywo , z kims kto mi powie jak wstapic do lozy niemieckiej,prosilbym o jakies namiary lozy berlinskiej
  z powazaniem
  Tomasz Malkowski

  Reply
 23. Kaktus

  Witam i pozdrawiam serdecznie, mam do państwa pytanie – Czy masoneria jest w jakiś sposób powiązana z działaniem dla dobra kraju? Z tego co się orientuję wiele ważnych postaci w historii Polski było masonami. Czy zatem można powiedzieć że jesteście ruchem częściowo patriotycznym?

  Reply
 24. RAFAŁ

  Witam serdecznie, Chciałbym zapytac czy istnieją loże aktywne w okolicach Słupaka,Koszalina ,Lęborka?
  Z wyrazami szacunku

  Reply
 25. Piotr

  Nawiązując do tekstu „podziękowanie za gratulacje”, 2 luty 2014r, gdzie zawarto też informacje na temat niesnasek, nieporozumień i sprzeczek między stowarzyszeniami i ich Członkami . Jest dla mnie jest zjawiskiem zaskakującym z powodu wysokich standardów Moralnych i innych elementów cechujących tylko 100% LUDZI . Istoty z wyższych hierarchii o niepospolitej mądrości, potrafiących komunikować się z najgorszą patologią umysłową. Osobowości o najwyższych wartościach jakimi są prawość, uczciwość i sprawiedliwość. Zatem skąd niesnaski, jestem człowiekiem zwyczajnym ale potrafię wyjaśnić najbardziej skomplikowane zagadnienia, ale 100% LUDZIOM , jeśli ktoś nie był matołem lub w inny sposób upośledzony umysłowo , zawsze zrozumiał moje przekazy. Wobec powyższego nie rozumiem zasad panujących w tych środowiskach i wymogów,które trzeba spełnić aby wstąpić do stowarzyszenia, Jeśli jestem w błędzie proszę mnie oświeć. Proszę o wiadomość na wyżej podany adres E mail, Pozdrawiam Piotr

  Reply
 26. Mateusz

  Witam!
  Jakie są wyjątkowe wypadki, aby zostać przyjętym po ukończeniu 18 lat?
  Czy w Rzeszowie znajduje się loża?

  Reply
 27. Rafał

  witam serdecznie,

  mam pytanie-chciałbym dołączyć do Braci. pytanie moje zostało właściwie uprzedzone,gdyż zawierało również w sobie tę część na którą już odpowiedziano-jestem z wielkopolski i chciałem wybrać taką lożę,która mieści się najbliżej mego miejsca zamieszkania.skoro byłby to Poznań,to zamieniam pytanie-czy możecie przybliżyć mi informacji o tej loży?bo przyznam się,że im więcej czytam tym mam większy chaos (loże uznawane,nieuznawane,dzikie),a ja chciałem tylko móc ze swymi poglądami (nie będącymi w sprzeczności z obowiązującymi normami, wynikające jednak z odwagi bycia niezależnym w osądach,poparte dociekaniami) zostać przyjęty i móc dalej rozwijać się (również) duchowo.

  Reply
 28. Robert

  witam jak zostac wolnomularzem

  Reply
 29. renata

  Czy prawdą jest że do Loży należeć mogą tylko osoby majętne.

  Reply
 30. Andrzej

  Czy istnieja Loze Masonskie w Lodzi?

  Reply
 31. Michał

  Wszyscy pytają o loże w swoich miastach. O moja miasto ktoś już pytał, więc spytam o największe miasto w pobliżu mojego – Łódź.
  Czy w Łodzi znajduje się loża?

  Reply
 32. Bartłomiej

  Witam, mam 27 lat, mieszkam w Warszawie , nie bylem karany, uwazam sie za uczciwego, prawego i rozumnego czlowieka. Chcialbym wstapic do lozy, nie do konca wiem czemu, ale od zawsze wiedzialem ze powinienem nalezec do jakies swieckiej grupy ludzi badz stowarzyszenia. Od pewnego czasu zdalem sobie sprawe ze ta grupa sa masoni. Prosze o kontakt.

  Reply
 33. Marcin

  Witam
  jestem zainteresowany wstąpienie do bractwa masonów i tu jest moje pytanie mieszkam w Olsztynie czy w moim mieście istnieje loża ?

  Reply
 34. Krzysztof

  Zapytam o to co wielu ma na myśli, a nie wielu zamienia je w bezpośrednie pytanie.
  Czy można liczyć na pomoc finansową po wstąpieniu ?

  Reply
 35. marcin

  Jestem Marcin. Mieszkam pod Rzeszowem mam 35 lat. Zastanawiam się jak mogę włączyć się w działanie loży i gdzie mam się udać?
  dziękuje za odpowiedź

  Reply
 36. Jakub

  Witam,
  słyszałem 2 plotki o które chciałbym się spytać:
  1. Na religii mówiono nam o różnych inicjacjach wolnomularskich (stosunki seksualne kobiet z wieloma mężczyznami naraz a potem szantażowanie wolnomularki jeżeli chce odejść). Czy jest to prawda?
  2. Podobno jeżeli jest się wolnomularzem na wysokim szczeblu można zostać iluminatem. Czy zakon masoński to furtka do Illuminati?
  Pozdrawiam,
  Jakub.

  Reply
  • Loża Kultura

   Panie Jakubie, to plotki nie mające nic wspólnego z prawdą.

 37. Wojciech

  Dzień dobry,
  Jedna rzecz jest dla mnie bardzo ciekawa, a mianowicie: czy osoba, która została upomniana przez Sąd Rodzinny, będąc jeszcze osobą nieletnią, ma możliwość dołączenia do Loży Masońskiej?

  Reply
  • Loża Kultura

   Bardzo dużo zależy od rodzaju upomnienia czy okresu jaki minął od tego zdarzenia. Decydujące jest czy kandydat wyciągnął wniopski ze swoich błędów w młodości. Między innymi dlatego też wymagamy aby kandydat miał minimum 25 lat (w praktyce często są to osoby starsze), masoneria to zajęcie dla osób dojrzałych

 38. Kamil

  Witam.
  Chciałbym wiedzieć dlaczego niekaralność jest taka ważna.

  Reply
  • Loża Kultura

   Do wolnomularstwa mogą się dostać jedynie osoby o nieposzlakowanej opinii. Stąd wymaganie o niekaralności, to jednak nie jest jedyne wymaganie, kandydat musi się wykazać wysokimi standardami etycznymi i moralnymi.

 39. Mateusz

  Wmawiajcie co chcecie, ale ja wiem swoje, większość członków nie może wydostać się z 3 poziomu masoneri. Dochodząc do tych nielicznych, którym udało się dojść wyżej coraz bardziej zaczynają rozumieć jaki jest prawdziwy cel tej organizacji. Nowy Porządek Świata, który będzie wprowadzony podstępnie przez zniszczenie gospodarki, właściwie już to robicie i świetnie wam się to udaje, jesteście bardzo wpływowi, jak widzę. Następnie sprowokujecie już III wojnę światową, po pierwszej wojnie światowej została utworzona Liga Narodów, po II ONZ. Po trzeciej wojnie światowej ludzie uciekną się do rozwiązania tego problemu(wojen i terroryzmu, który jest sztucznie wykreowany przez was, żeby ogłupiać społeczeństwo) i przez to powstanie rząd światowy, globalna dyktatura, a ONZ będzie służyło jako ciało nadzorujące, powstaną obozy dla tych, którzy nie będą chcieli się dostosować, oczywiście to wszystko nadejdzie na drodze depopulacji 80%-90% ludzkości. Swoją drogą na Waszej stronie co jakiś czas pokazuje się na chwilkę w tle piramida z okiem 🙂

  Reply
  • Loża Kultura

   Panie Mateuszu, oczywiście ma Pan prawo do swojej opinii, my oczywiście się nie zgadzamy, strona jest właśnie po to aby takie mity rozwiewać, ale jak widać nie zawsze się udaje, no i czasami jest tak, że nieważne co powiemy i tak ludzie wiedzą swoje.

 40. Adam

  Witam uprzejmie
  Od razu ze swojej strony co dla mnie stanowi priorytet powiem, że absolutnie zgadzam się z tym ze ,,największą tajemnicą wolnomularstwa jest to, ze nie ma ona przed nami żadnych tajemnic”. Jestem amatorem tej że pięknej, a zarazem ciekawej materialnej i nie materialnej formy bytu, jaką jest wiedza stan ducha i rzeczy w szerokim zakresie z tym związanych Uważam iż należy dbać o to by kulturowo rozwijać to co uważam za tak interesujące z życzliwości do wszystkich krajów i darzyć pomocą w każdej dziedzinie, które nam dają duże możliwości. Jestem z zielonej góry i chciałbym mieć zaszczyt przynależeć do tak genialnego wolnomularstwa by poszerzać horyzonty i wspierać w tym co wspólnie można by było osiągnąć. Jak to zrobić? …

  Reply
 41. Łukasz

  Witam. Pytanie prawie jak każde, bo się nie orientuję: Czy jest jakaś Loża Masońska w Pile lub okolicach, czy najbliżej Poznań?

  Reply
 42. Miłosz

  Witam serdecznie.
  Być może moje pytanie zostanie uznane za takie, które powinienem zadać sobie wewnętrznie. Jednak będąc osobą życzliwą, pokojową, dążącą do wzajemnej tolerancji i głębszego szacunku między ludźmi, jaki cel miałoby wstąpienie w struktury Państwa organizacji? Chcę być dobrze zrozumiany 🙂
  Jeśli w życiu prywatnym dbam o wewnętrzne prawdy i rozumiem je, czy wstąpienie do Państwa organizacji jest potrzebne?
  Chcę przeprosić za egoistyczną formę pytania. Szanuję niezwykle nawet najdrobniejszy detal, który może pomóc w większym rozumieniu, lecz czy Jesteście Państwo przekonani o większym wkładzie w rozwój człowieka wyżej wymienionych, niż samorozwój?
  Serdecznie pozdrawiam.

  Reply
 43. Ateista

  Witam
  Chcialbym zadac jedno pytanie ktore mnie nurtuje. Co dokladnie czlonkowie lozy robia by ulepszac swiat?

  Reply
  • PRAWDA

   Nie da się ulepszać świata bez Boga i podążania za nauką Jezusa. Bo tylko Bóg potrafi czynić prawdziwe i trwałe dobro.

 44. Grzegorz

  Witam,
  Będę zobowiązany za przesłanie mi informacje jak wygląda w Loży proces przyjmowania nowych członków?
  pozdrawiam
  Grzegorz

  Reply
 45. Jan

  Witam
  jestem zainteresowany wstąpienie do bractwa masonów mieszkam we Wrocławiu czy w moim mieście istnieje loża ? Zawodowo jestem związany z kulturą czy Loża Kultura to tylko nazwa , czy też skupia braci z kulturą jakoś bliżej związanych? Pozdrawiam.

  Reply
 46. Jarek

  Witajcie.

  W Warszawie jest kilka lóż masońskich, ale nigdzie nie znalazłem w internecie ich adresów.
  Gdzie one się dokładnie mieszczą?

  http://wlnp.pl/site/?page=polskie-loze

  Loża Matka „Kopernik”
  Loża nr 2 „Walerian Łukasiński” – Warszawa
  Loża nr 4 „La France” – Warszawa
  Loża nr 7 „Pod Szczęśliwą Gwiazdą” – Warszawa
  Loża nr 8 „Iwan Łuckiewicz” – Warszawa
  Loża nr 12 „PI” – Warszawa

  Reply

Wpisz komentarz