Bądź indywidualistą w morzu przedsiębiorców - z lozakultura.pl

Jak dawkować młóto browaniane?

Inga Dudek 2019-10-09 0 komentarzy
Jak dawkować młóto browaniane?

Bogaty wybór różnego rodzaju pasz dla zwierząt hodowlanych daje bardzo szerokie możliwości tworzenia zindywidualizowanych mieszanek. Paszą, która pojawiła się stosunkowo niedawno, ale szybko zdobyła uznanie hodowców, jest młóto browarniane. Jest to produkt powstający podczas produkcji piwa, a niemający dalszego zastosowania w browarnictwie. Niedawne badania wykazały jednak, że może on być z powodzeniem wykorzystywany w karmieniu zwierząt, szczególnie bydła i trzody chlewnej. Jego wysokie wartości odżywcze, łatwo przyswajalne białko oraz zawarte w nim witaminy i minerały są cennym składnikiem pokarmowym.

Jak w przypadku każdej innej karmy, ważne jest jednak przestrzeganie zasad dawkowania oraz właściwe porcjowanie dziennej ilości młóta. Dawki zalecane dla poszczególnych grup bydła zostały określone na poziomie:

  •   2 kilogramy dziennie dla cieląt,
  •  2 do 3 kilogramów dziennie na każde sto kilogramów masy ciała dla opasów,
  • około 6 kilogramów dla krów dojnych.

Grupą, która w ogóle nie powinna otrzymywać młóta w paszy, są krowy zasuszone, ponieważ produkt ten zawiera duże ilości białka. Co ciekawe, młóto jest też chętnie spożywane przez trzodę i w niektórych sytuacjach świetnie sprawdzi się jako pasza treściwa dla tego gatunku. Około 2 kilogramów dziennie mogą przyjmować tuczniki, zaś lochy nisko prośne nawet do 4 kilogramów.

Nie bez znaczenia jest źródło, z którego nabywana jest karma. W tej kwestii warto postawić na dobrych producentów oraz dostawców dbających o prawidłowe warunki magazynowania i transportu. Firma Agrovet znana jest ze swojego podejścia do utrzymania wysokiej jakości produktów paszowych, innowacyjne rozwiązania pozwalają jej na zachowanie wszystkich pierwotnych wartości odżywczych. Przewóz i dostawa do klienta spełniają wszelkie wymagane normy.

Skomentuj artykuł jeżeli dowiedziałeś się czegoś ciekawego...